May 19, 20 & 21, 2017

Presented by
Kroger

Donate


ADDRESS
Scott Robertson Memorial Tournament
Debbie Ferguson
PO Box 326
Rocky Mount, VA 24151
e-mail
540-529-3176

2017
Noah Gillard 15-18 Boys Greenwood, IN
Emilia Migliaccio* 15-18 Girls Cary, NC
Jackson Van Paris 13-14 Boys Pinehurst, NC
Yoon Min 13-14 Girls Bradenton, FL
2016
Sen “Tommy” Cao 15-18 Boys Lake Mary, FL (China)
Emilia Migliaccio 15-18 Girls Cary, NC
Dawson Ovard 13-14 Boys Frisco, TX
Siyan Chen 13-14 Girls Howey in the Hills, FL
2015
Austin Eckroat 15-18 Boys Edmond, OK
Emilia Migliaccio 15-18 Girls Cary, NC
Akshay Bhatia 13-14 Boys Wake Forest, NC
Madeline Jin 13-14 Girls Belle Mead, NJ
2014
Qi Wen Wong 15-18 Boys Bradenton, FL
Brooke Henderson 15-18 Girls Smiths Falls, Ontario
Graham Hutchinson 13-14 Boys Bethesda, MD
Caroline Curtis 13-14 Girls Glen Allen, VA
2013
Carl Yuan 15-18 Boys Lake May, FL
Gabriella Then 15-18 Girls Rancho Cucamonga, CA
John Pak 13-14 Boys Scotch Plains, NJ
Lauren Kim 13-14 Girls Woodstock, MD

2012

Davis Womble 15-18 Boys High Point, NC
Moriya Jutanugarn 15-18 Girls Bangkok, Thailand
Nathan Chuwait 13-14 Boys Herndon, VA
Hiu Lam Vanessa Yan 13-14 Girls Bradenton, FL  (China)

2011

James Yoon 15-18 Boys Bradenton, FL
Moriya Jutanugarn 15-18 Girls Bangkok, Thailand
Daniel Jaramillo 13-14 Boys Bradenton, FL
Megan Khang 13-14 Girls Rockland, MA

2010

Drew Czuchry 15-18 Boys Auburn, GA
Jessica Korda 15-18 Girls Bradenton, FL
Ryan Celano 13-14 Boys  Naples, FL
Lindsey Murray 13-14 Girls  Tripp City, OH

2009

Stewart Hagestad 15-18 Boys Newport Beach, CA
Joshua Lee 13-14 Boys Orange Park, FL
Jane Rah 15-18 Girls  Torrance, CA
Lyberty Anderson 13-14 Girls  Chesterfield, VA

2008

Crawford Reeves 15-18 Boys Greenville, SC
Davis Womble 13-14 Boys High Point, NC
Victoria Tanco 15-18 Girls  Buenos Aries, Argentina
Laura Murray 13-14 Girls  Tipp City, OH

2007

John Hahn 15-18 Boys Kent, OH
Robert Register, Jr. 13-14 Boys Burlington, NC
Isabelle Lendl 15-18 Girls  Bradenton, FL
Erynne Lee 13-14 Girls  Silverdale, WA

2006

Michael Muscatell 15-18 Boys Lake Wylie, SC
Smylie Kaufman 13-14 Boys Vestavia Hills, AL
Isabelle Lendl 15-18 Girls  Bradenton, FL
Erynne Lee 13-14 Girls  Silverdale, WA

2005

Philip Francis 15-18 Boys  Scottsdale, AZ
Jay Vandeventer 13-14 Boys  Bristol, TN
Kimberly Donovan 15-18 Girls  Hopkinton, MA
Brittany Altomare 13-14 Girls  Shrewsbury, MA

2004

Jon Curran 15-18 Boys  Hopkinton, MA
Mu Hu 13-14 Boys  Celebration , FL (China)
Marika Lendl 15-18 Girls  Goshen, CT
Amber Littman 13-14 Girls  Stoney Creek, NC

2003

Chad Wilcox 15-18 Boys  Peoria, AZ
Philip Francis 13-14 Boys  Pleasanton, CA
Paula Creamer 15-18 Girls  Scottsdale, AZ
Sara Hurwitch 13-14 Girls  Potomac Falls, VA

2002

Webb Simpson 15-18 Boys Raleigh, NC
Brian Belden 13-14 Boys Emmas, PA
Paula Creamer 15-18 Girls Pleasanton , CA
Michele Romano 13-14 Girls West Islip, NY

2001

Kevin Na 15-18 Boys Diamond Bar, CA
Drew Maliniak 13-14 Boys Collierville, TN
Aree Wongluekiet 15-18 Girls Bradenton, FL (Thailand)
Valerie Tan 13-14 Girls Bradenton. FL (Malaysia)

2000

Kevin Na 15-18 Boys Diamond Bar, CA
Mark Harrell 13-14 Boys Hazlehurst, GA
Aree Wongluekiet 15-18 Girls Bradenton, FL (Thailand)
Jenny Suh 13-14 Girls Fairfax, VA

1999

Dustin Bray
15-18 Boys
Asheboro, NC
Ryan Sypniewski
13-14 Boys
Radford, VA
Miriam Nagl
15-18 Girls
Longboat Key, FL
Erica Battle
13-14 Girls
Columbia, SC

1998

Hunter Mahan
15-18 Boys
McKinny, TX
Zack Amole
13-14 Boys
Denver, PA
Kristy McPherson
15-18 Girls
Conway, SC
Joy Juskowich
13-14 Girls
Morgantown, WV

1997

Adam Cranford
15-18 Boys
Augusta, GA
Michael Barbosa
13-14 Boys
St. Petersburg, FL
Cimmie Shahan
15-18 Girls
Spring Grove, PA
Tiffany Catafygiotu
13-14 Girls
Greer, SC

1996

Mac Kellett
15-18 Boys
Florence, SC
Lee Taylor
13-14 Boys
Roanoke, VA
Cimmie Shahan
15-18 Girls
Spring Grove, PA
Tai Perry
13-14 Girls
Kennett Square, PA

1995

Kyle Thompson
15-18 Boys
Easely, SC
Ryan Stinnett
13-14 Boys
Amherst, VA
Amie Lehman
15-18 Girls
Pittsford, NY
Jennifer Elsea
13-14 Girls
Columbus, OH

1994

Neal Kauffman
15-18
Nebo, NC
Jon Babich
13-14
Rockwall, TX
Mallory Crosland
Girls
Bethesda, MD

1993

Mike Meade
15-18
Bluefield, WV
Kyle Thompson
13-14
Easely, SC
Jenny Chuasiriporn
Girls
Timontium, MD
1992
Jason Barba
15-18
Virginia Beach, VA
Seth Marshburn
13-14
Apex, NC
Lee Shirley
Girls
Salem, VA

1991

Graham Andrews
15-18
Gretna, VA
Chris Sanders
13-14
Denison, TX
Ann Pohira
Girls
Winter Park, FL

1990

Brian Spencer
15-18
Raleigh, NC
Mike Pearson
13-14
Martinsville, VA
Meredith Tucker
Girls
Rocky Mount, NC

1989

Cris Green
Overall
Harrisburg, VA
Jason Coenen
14-15
Mt. Morris, MI
Scott Larsen
12-13
Downingtown, PA
Lisa Phipps
Girls
Elizabethton, TN

1988

Ross Cash
Overall
Fredericksburg, VA
Scott Rardin
14-15
Roanoke, VA
Conlin Giles
12-13
Norfolk, VA
Jodi Ernest
Girls
Roanoke, VA

1987

James Miskell
Overall
Poquoson, VA
Tommy Gallagher
14-15
Blacksburg, VA
Eric Loftis
12-13
Stoneville, NC
Susan Slaughter
Girls
Floyd, VA

1986

Chris Greenwood
Overall
Valdese, NC
Jason Widener
14-15
Greensboro, NC
Graham Andrews
12-13
Gretna, VA
Susan Slaughter
Girls
Floyd, VA

1985

Mickey Moore
Overall
Lynchburg, VA
Arnold Thornhill
14-15
Lynchburg, VA
Edward Willman
12-13
Lynchburg, VA
Vickie Linkous
Girls
Roanoke, VA

1984

Clint Wade
Overall
Bassett, VA
Thomas Joyce
14-15
Lynchburg, VA
Clint Thornhill
13-14
Lynchburg, VA
Vickie Linkous
Girls
Roanoke, VA